صفحه اصلیگوشی هوشمندمقالات آموزشی

روش های انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید

آیا شما فضای لازم برای ذخیره برنامه ها را در گوشی اندرویدی خودتان ندارید؟ در این مقاله قصد داریم روش های انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید را به طور کامل آموزش دهیم.

گاهی وقت‌ها شما سعی می‌کنید یک برنامه را در گوشی هوشمند خود نصب کنید، اما با اخطار کافی نبودن فضای ذخیره‌سازی مواجه می‌شوید. در صورتی که گوشی شما از کارت حافظه جانبی پشتیبانی می‌کند، پس راه‌حل مشکل بسیار ساده است. استفاده از کارت حافظه جانبی را می‌توان یک روش مناسب و مقرون به صرفه جهت افزایش فضای ذخیره‌سازی عنوان کرد.

در این مقاله قصد داریم روش های انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید را در نسخه‌های مختلف این سیستم عامل محبوب، آموزش دهیم. مدت زمان تقریبی مطالعه این مقاله در حدود ۵ دقیقه خواهد بود.

نکاتی درباره استفاده از کارت حافظه جانبی در اندروید

سرعت کارت حافظه جانبی در مقایسه با کارت حافظه داخلی کمتر بوده و ممکن است بر روی عملکرد برخی برنامه‌ها تاثیرگذار باشد. هنگامی که قصد تهیه کارت حافظه جانبی دارید، باید مدل گوشی خود را بررسی کرده تا بتوانید کارت SD سازگار با گوشی را پیدا کنید؛ در آینده اطلاعاتی در رابطه با روش های شناسایی کارت حافظه تقلبی یا فیک را آموزش خواهیم داد.

بد نیست بدانید که امکان انتقال برخی برنامه‌هایی که از قبل نصب شده‌اند، بدون روت بودن گوشی وجود ندارد، حتی برنامه‌های شخص ثالث هم نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند.

استفاده از SD Card به جای حافظه داخلی

نسخه اندروید مارشمالو توانست تغییراتی در نحوه عملکرد گوشی برای جایگزینی کارت حافظه ایجاد کرد که تاکنون هم ادامه داشته است؛ هم اکنون می‌توانید کارت حافظه جانبی خود را به عنوان کارت حافظه داخلی دستگاه تعریف کنید. اینطور که پیداست، به جای این که حافظه داخلی و خارجی به طور جداگانه توسط گوشی هوشمند شناسایی شوند، به صورت یکسان و به عنوان بخشی از حافظه داخلی شناسایی خواهند شد.

داده‌ها و برنامه‌ها می‌توانند به صورت همزمان ارسال شوند و به همین علت نیازی نیست که نگران برنامه‌های ذخیره‌شده باشید.

شما باید تنظیمات را در مرحله اول انجام دهید؛ توجه داشته باشید که محتویات کارت حافظه شما در روند کار، حذف خواهد شد، بنابراین اقدامات لازم برای پشتیبان گرفتن از اطلاعاتتان را انجام دهید.

 • کارت حافظه جانبی را در گوشی همراه قرار دهید. هنگامی که هشدار مربوط به کارت حافظه جانبی جدید را مشاهده کردید، بر روی گزینه نصب (SetUp) ضربه بزنید.
 • در این مرحله باید انتخاب کنید که گوشی هوشمند به چه صورت از کارت حافظه جدید استفاده کند. در سیستم عامل اندروید ۹ پای از گزینه حافظه گوشی (Phone Storage) استفاده کنید و در سایر مدل‌ها هم گزینه استفاده به عنوان کارت حافظه داخلی (Internal Storage) را انتخاب کنید. به همین ترتیب می‌توانید وارد تنظیمات گوشی شوید و بخش ذخیره‌سازی مراجعه کنید. با انتخاب گزینه کارت حافظه، می‌توانید تنظیمات مورد نظرتان را که همان استفاده به عنوان کارت حافظه داخلی‌ست، اعمال کنید.
 • در قسمت بعدی بر روی Format SD Card یا Erase & Format ضربه بزنید؛ این کار باعث پاک شدن تمام اطلاعات شما خواهد شد.
 • در سیستم عامل اندروید ۹ پای فرصتی برای انتقال محتویات از جمله برنامه‌ها به کارت حافظه خواهید داشت، همچنین اطلاعات مربوط به فضای حافظه را هم نشان می‌دهد.

این ویژگی را با نام Adoptable Storage می‌شناسیم و لازم است کارت حافظه خود را بر روی دستگاه حفظ کنید، همچنین به دلیل قابلیت رمزگذاری قوی آن،امکان نصب در دستگاه دیگری نیز وجود نخواهد داشت.

نکته مهم درباره ذخیره‌سازی قابل حمل را می‌توان پشتیبانی نکردن برخی تولیدکنندگان گوشی های هوشمند عنوان کرد؛ در صورتی که شما از این قابلیت بهره‌مند نیستید، باید برنامه‌های خود را به صورت دستی به کارت SD انتقال دهید.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید ۹ پای

همانطور که در قسمت قبل هم گفته شد، در صورت پشتیبانی نکردن گوشی شما از ویژگی Adoptable Storage، باید انتقال برنامه‌ها به کارت حافظه را به صورت دستی انجام دهید.

 • وارد تنظیمات شوید و بخش App Info موجود در منوی Apps & Notifications را باز کنید.
 • برنامه موردنظرتان را در فهرست انتخاب کرده و روی آن ضربه بزنید.
 • ذخیره‌سازی را انتخاب کنید. در صورتی که برنامه از قابلیت انتقال به کارت حافظه پشتیبانی کند، یک عنوان جهت تغییر را مشاهده خواهید کرد که باید بر روی آن ضربه بزنید.
 • کارت SD را در جعبه مخصوص انتخاب کنید و پس از آن با یک صفحه تایید مواجه خواهید شد.

در صورتی که می‌خواهید برنامه را مجددا به کارت حافظه داخلی انتقال دهید، مراحل گفته شده را طی کرده و در قسمت انتخاب نوع حافظه، گزینه ذخیره‌سازی داخلی را انتخاب کنید.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید ۸٫۰ اوریو

فرآیند انتقال برنامه به کارت SD در اندروید ۸ اوریو همانند اندروید ۹ پای است:

 • وارد تنظیمات شوید و بخش App Info موجود در منوی Apps & Notifications را باز کنید.
 • برنامه مورد نظر خود را در لیست انتخاب کرده و بر روی آن ضربه بزنید.
 • ذخیره‌سازی را انتخاب کنید. در صورتی که برنامه از قابلیت انتقال به کارت حافظه پشتیبانی کند، یک عنوان جهت تغییر را مشاهده خواهید کرد که باید بر روی آن ضربه بزنید.
 • کارت ذخیره‌سازی موردنظرتان را انتخاب کرده و گزینه Move را انتخاب کنید.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید ۷٫۰ نوقات

شما می‌توانید انتقال برنامه به کارت حافظه را در اندروید ۷٫۰ نوقات از طریق بخش تنظیمات انجام دهید، اما امکان جابه‌جایی تمام برنامه‌ها وجود ندارد، زیرا این امکان وجود دارد که پشتیبانی نشوند.

 • وارد تنظیمات و بخش مربوط به برنامه‌ها شوید.
 • برنامه موردنظرتان را از لیست مربوطه انتخاب کنید.
 • مکان ذخیره‌سازی را از کادر مربوطه انتخاب کنید.
 • برای تکمیل فرآیند بر روی گزینه انتقال ضربه بزنید.

بد نیست بدانید که مدت زمان فرآیند انتقال برنامه به کارت حافظه به سایز آن‌ها بستگی دارد، بنابراین تحت هیچ عنوان گوشی را لمس نکنید تا کار به خوبی انجام شود.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید ۶٫۰ مارشمالو

روش انتقال برنامه به کارت حافظه جانبی در سیستم عامل اندروید ۶٫۰ مارشمالو مشابه سیستم عامل اندروید ۷٫۰ نوقات است.

 • وارد تنظیمات و بخش مربوط به برنامه‌ها شوید.
 • برنامه موردنظرتان را از لیست مربوطه انتخاب کنید.
 • مکان ذخیره‌سازی را از کادر مربوطه انتخاب کنید.
 • برای تکمیل فرآیند بر روی گزینه انتقال ضربه بزنید.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در اندروید ۵٫۰ لولیپوپ

این سیستم عامل در مقایسه با سایر سیستم عامل‌ها از قدرت پایین‌تری در پشتیبانی از کارت حافظه جانبی برخوردار است، اما شما باز هم می‌توانید برنامه‌ها را به کارت حافظه SD منتقل کنید.

شما برنامه‌های محدودی را می‌توانید برای ذخیره‌سازی در کارت حافظه جانبی انتخاب کنید و این مسئله به توسعه‌دهندگان برنامه مرتبط است، با این‌حال، در صورتی که این قابلیت را هم داشته باشند، تمام داده‌ها منتقل نخواهند شد. برای انتقال برنامه به کارت SD در اندروید لولیپوپ کافی‌ست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد تنظیمات شده و برنامه موردنظرتان را انتخاب کنید.
 • بر روی گزینه انتقال به کارت حافظه جانبی موجود در پایین بخش ذخیره‌سازی کلیک کنید. هنگام انجام عملیات، گزینه موردنظر به رنگ خاکستری در خواهد امد، هیچ کاری نکنید تا فرآیند تکمیل شود.
 • در صورتی که گزینه انتقال به کارت حافظه جانبی (Move To SD Card) وجود نداشته باشد، برنامه غیرقابل انتقال است.

هنگامی که فرآیند تکمیل شود، بخش ذخیره‌سازی بروزرسانی خواهد شد و شما می‌توانید فضای موجود را مشاهده کنید.

شیوه انتقال برنامه به کارت حافظه در نسخه‌های اندروید پایین‌تر از ۵٫۰

دوستان عزیز، قابلیت انتقال برنامه به کارت حافظه جانبی در نسخه‌های اندروید ۴٫۰ و پایین‌تر بسیار محدود بوده و بستگی به نوع برنامه دارد، اما روش آن مشابه سایر نسخه‌ها خواهد بود:

 • وارد تنظیمات و منوی برنامه‌ها شوید.
 • برنامه موردنظرتان را برای انتقال، انتخاب کنید.
 • گزینه Move To SD Card را انتخاب کنید. در صورتی که این گزینه وجود نداشته باشد، یعنی این قابلیت موجود نیست.

دوستان عزیز، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی در زمینه روش های انتقال برنامه به کارت حافظه جانبی در نسخه‌های مختلف اندروید را در اختیار شما قرار داده باشیم. در صورتی که هیچکدام از روش‌ها در گوشی هوشمند شما امکان‌پذیر نباشد، در آینده نزدیک آموزش روت کردن و انتقال برنامه‌ها از طریق برنامه Link2SD را تهیه خواهیم کرد و می‌تواند با مطالعه آن، انتقال برنامه را انجام دهید. در صورتی که تمایل دارید، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

گوشی سنتر
برچسب ها

سردبیر

کارشناس نرم افزار، علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی، علی‌الخصوص گوشی‌های هوشمند! بیشتر وقت زندگی شخصی خودم رو برای تولید محتوای درجه یک گذاشتم و هدفم از تاسیس وب سایت گوشی سنتر، تبدیل شدن به یک مرجع نقد و بررسی بوده تا کاربران عزیز بتونن به یک وب سایت درجه یک و بی‌طرف، اطمینان کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن