امنیتشبکه های اجتماعیصفحه اصلیمقالات آموزشی

۷ روش سرقت هویت در شبکه های اجتماعی توسط هکرها؛ راه‌حل را بشناسید

خرید باتری در امداد موبایل

یکی از مهم‌ترین مشکلات شبکه های اجتماعی را می‌توان خطر سرقت هویت توسط هکرها عنوان کرد. در این مقاله شما را با ۷ روش سرقت هویت در شبکه های اجتماعی و پیشگیری از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

در حال حاضر شبکه های اجتماعی به عنوان یک راه ارتباطی عالی با افراد غریبه شناخته می‌شوند، اما این مسئله باعث خواهد شد تا آن‌ها بتوانند اطلاعات شخصی شما را به دست آورند. خوشبختانه روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از حضور آنلاین خود محافظت کنید و مانع سرقت هویت در شبکه های اجتماعی شوید.

۱: برداشت اطلاعات از پروفایل

سرقت هویت در شبکه های اجتماعی

گاهی وقت‌ها یک هکر بدون نیاز به تلاش زیادی می‌تواند اطلاعات شخصی کاربران را به دست آورد. برخی افراد تمام اطلاعات شخصی خود همانند تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن را به صورت کاملا سخاوت‌مندانه در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنند. در صورتی که یک کاربر، اطلاعات زیادی در شبکه های اجتماعی منتشر کند، ممکن است کلاهبرداران از اطلاعات آن‌ها برای جعل هویت استفاده کنند.

روش پیشگیری: همانطور که سرقت هویت در شبکه های اجتماعی می‌تواند ترسناک باشد، روش‌های جلوگیری از این اتفاق بسیار راحت است. شما باید نسبت به اطلاعاتی که اشتراک‌گذاری می‌کنید، حساسیت به خرج دهید، حتی می‌توانید تنظیمات را به گونه‌ای تغییر دهید که فقط دوستانتان بتوانند اطلاعات منتشرشده را مشاهده کنند. یکی از قوانین طلایی که می‌توان مورد استفاده قرار داد، منتشر نکردن اطلاعات در شبکه های اجتماعی‌ست.

۲: سرقت هویت در شبکه های اجتماعی از طریق برنامه‌های مخرب

همانطور که می‌دانید، برخی از شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید برنامه‌های شخص ثالث را نصب کنید، حتی برخی وب سایت‌ها هم خدمات خاصی را ارائه می‌دهند و از شما می‌خواهند که آدرس شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید؛ معمولا این برنامه‌ها به منظور ارائه برخی از ویژگی‌هایی که توسط شبکه‌های اجتماعی ارائه نمی‌شوند، تولید خواهند شد و این امکان وجود دارد که از ایمنی کافی برخوردار نباشند.

روش پیشگیری: دوستان عزیز، در رابطه با نصب برنامه های کاربردی یا سرویس های شخص ثالث، احتیاط کنید، زیرا برخی از آن‌ها دارای ویژگی‌های پنهان هستند و می‌توانند باعث سرقت اطلاعات شما شوند. در صورتی که قصد استفاده از برنامه‌های شخص ثالث را دارید، دقت کافی را در زمینه مجوزهایی که ارائه می‌دهید، داشته باشید. اگر یک ابزار ساده پس از نصب، مجوزهای خاصی از شما درخواست کرد، بهتر است احتیاط کنید.

۳: نصب تروجان و فریب دادن کاربران با فیشینگ

سرقت هویت در شبکه های اجتماعی

حملات فیشینگ باعث می‌شود تا کاربران بر روی برخی از لینک‌ها کلیک کنند و پس از آن، اطلاعاتشان با روش‌های خاص به سرقت خواهد رفت. شبکه های اجتماعی تاثیر بسیار زیادی در انجام و گسترش حملات فیشینگ دارند؛ بد نیست بدانید که بازنشر مجدد لینک‌ها توسط سایر کاربران هم می‌تواند دردسرهای جدید و زیادی به وجود آورد.

چندی پیش شاهد انتشار یک گزارش بودیم که نشان می‌داد کلاهبرداران موفق شدند با ساخت یک حساب جعلی، حمله فیشینگ را انجام دهند و اطلاعات بیت کوین کاربران را به سرقت ببرند.

حملات فیشینگ را می‌توان یک تاکتیک موثر جهت سرقت هویت در شبکه های اجتماعی دانست؛ یک لینک مخرب می‌تواند اطلاعات زیادی را به سرقت ببرد. لازم به ذکر است که برخی از لینک‌های فیشینگ به عنوان یک شرکت یا سازمان قانونی مطرح می‌شوند و سپس تمام اطلاعات حساس کاربران را به سرقت خواهند برد.

شیوه پیشگیری: در صورتی که لینک‌های مشکوکی مشاهده کردید یا برای شما ارسال شد، به هیچ عنوان بر روی آن‌ها کلیک نکنید. لینک‌های فیشینگ در بسیاری از موارد، مربوط به خبر مرگ یا اتفاق مهمی در جهان بوده‌اند و توانستند خسارت‌های زیادی به بار آورند.

۴: حمله به کاربران از طریق دوستان

شما باید مراقب دوستانتان هم در شبکه های اجتماعی باشید، زیرا کلاهبرداران متوجه شده‌اند که مردم نسبت به لینک‌های فیشینگ مطلع هستند و علاقه‌ای برای کلیک کردن ندارند، بنابراین سعی می‌کنند هدف‌های خود را از طریق حساب کاربری دوستانشان در دام بیندازند.

برخی از کلاهبرداران تمام طعمه‌های خود را در شبکه های اجتماعی رصد می‌کنند و با ترفندهای خاص، سعی در ارسال یک لینک مخرب با حساب کاربری دوستان و همکاران خواهند کرد که همین مسئله می‌تواند باعث سرقت اطلاعات و هویت شما شود.

روش پیشگیری: در صورتی که فعالیت برخی از دوستانتان را غیرمعمول یا مشکوک مشاهده کردید، بهتر است بر روی هیچکدام از لینک‌هایی که برای شما ارسال می‌کنند، کلیک نکنید. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که یکی از دوستان شما تا حد زیادی شوخ طبع باشد و ناگهان یک لینک یا پیام ویدیویی غیرمعمول ارسال کند؛ قطعا باید مشکوک شوید و او را مطلع سازید.

۵: گرفتن مکان اطلاعات از Photograph Geotags

سرقت هویت در شبکه های اجتماعی

برخی کاربران در شبکه های اجتماعی تصاویری ارسال می‌کنند که در آن، تگ‌های مربوط به مکان خود را هم قرار می‌دهند و همین مسئله می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

روش پیشگیری: شما می‌توانید از تگ‌های مربوط به مکان تصاویر استفاده کنید، اما باید مراقب باشید که در چه زمانی و در چه مکانی قرار دارید؛ اگر در یک مکان عمومی حضور دارید، جای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که در مکان‌های شخصی حضور دارید، حتما دو بار تصاویر را بررسی کنید تا از آپلود تصاویری که مکان شما را افشا می‌کنند، اجتناب کنید.

۶: سرقت اطلاعات از طریق اطلاعات حذف شده

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به اطلاعات آنلاین را می‌توان امکان رهگیری آن‌ها عنوان کرد. با آن که ممکن است شما در گذشته صاحب یک حساب کاربری در فیسبوک بودید و مدت زمان طولانی از حذف آن می‌گذرد، روش‌هایی همانند WayBack Machine وجود دارند که می‌توانند اطلاعات شما را به یاد آورند؛ بدین ترتیب هکرها می‌توانند از اطلاعات شما استفاده کنند.

روش پیشگیری: اولین روش پیشگیری را می‌توان منتشر نکردن اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی معرفی کرد. در صورتی که اطلاعات شخصی خود را به صورت سخاوتمندانه در شبکه های اجتماعی قرار داده بودید، بهتر است وب سایت‌هایی همانند WayBack Machine را برای جستجوی اطلاعات خودتان بررسی کنید و در صورتی که اطلاعات حساب خود را پیدا کردید، درخواستی مبنی بر حذف آن ارائه دهید. توجه داشته باشید که قبل از حذف کردن حساب کاربری در شبکه های اجتماعی، باید آن‌ها را پاک کنید؛ به عنوان مثال، تفاوت زیادی میان غیرفعال کردن و حذف حساب کاربری در فیسبوک وجود دارد.

۷: مراقب درخواست‌های دوستی در شبکه های اجتماعی باشید

سرقت هویت در شبکه های اجتماعی

گاهی وقت‌ها هکرها در سایه پنهان نمی‌شوند و برای شما درخواست دوستی ارسال می‌کنند. روش های زیادی برای سرقت هویت در شبکه های اجتماعی وجود دارد و باید بدانید که تمام کاربران، دوستان شما نخواهند بود و می‌توانند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کنند.

روش پیشگیری: شما باید نسبت به درخواست‌های دوستی که برایتان ارسال می‌شود، حساس باشید و تمام آن‌ها را به راحتی تایید نکنید. توجه داشته باشید که اشتراک‌گذاری تمام اطلاعات شخصی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی شود. همواره تایید یک غریبه به عنوان دوست، می‌تواند حریم خصوصی شما را به خطر بیندازد.

دوستان عزیز، شبکه های اجتماعی محل بسیار خوبی برای شناخت افراد مختلف است، اما هکرها هم سعی می‌کنند تا شما را شناسایی کنند و به اطلاعات شما دست یابند. در صورتی که بتوانید نسبت به اتفاقات اطرافتان حساس باشید، قطعا تجربه خوبی از شبکه های اجتماعی خواهید داشت و در غیر این صورت، امکان دارد با مشکلات زیادی برخورد کنید.

باتری موبایل در امداد موبایل

سردبیر

کارشناس نرم افزار، علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی، علی‌الخصوص گوشی‌های هوشمند! بیشتر وقت زندگی شخصی خودم رو برای تولید محتوای درجه یک گذاشتم و هدفم از تاسیس وب سایت گوشی سنتر، تبدیل شدن به یک مرجع نقد و بررسی بوده تا کاربران عزیز بتونن به یک وب سایت درجه یک و بی‌طرف، اطمینان کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن